top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıCut Medya

Reklam Filmi Nedir?

Güncelleme tarihi: 20 Oca 2020

Reklam filmleri; televizyon kanallarında, sinema veya internette gösterimi yapılmakta ve bu alanlar için çekimi gerçekleştirilmektedir.


Televizyon reklamlarında, karşılıklı iletişimin gerçekleştiği konuşmalara yer verilmektedir. Bunun yanı sıra animasyon filmleri, görüntü ve yazılardan oluşan reklam filmleri, spot reklamlar ve çeşitli temalar, tasarımlar üzerinden seçenekler bulunmaktadır. Gün içinde televizyon izlenme oranları, yaş grubu, cinsiyet gibi farklılıklarla , günün saat dilimlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Ortalama olarak en az 1-2 saat televizyon karşısında geçmektedir. Çocuklar genellikle günün sabah saatlerinde, sabah kuşaklarında daha fazla televizyon izlemektedir. Bunun yanı sıra gündüz kuşağı izleyici kitlesi genellikle kadınlardan oluşmaktadır. Ev hanımları bu oranı ciddi anlamda şekillendirmekte, bütün gün televizyonun açık kalmasını sağlamaktadırlar. Bu durumda televizyon izleyicisi gün içerisinde belli yaş grubu, cinsiyet vb kıstaslara göre değişiklik göstermektedir. Değişmeyen nokta ise, televizyonun gün boyunca mutlaka izlenmesidir.

Televizyon, sinema ya da internet ortamında olan reklam filmleri, genellikle reklam ajansları tarafından yapılmaktadır. Firmaların istek ve ihtiyaçları baz alınarak ajanslar, film yapım firmaları, oyuncu ajansları destekleriyle birlikte çeşitli ekipmanlar yardımıyla reklam filmi çekim işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Reklam filmlerinde gerekli olan diğer bir nokta konuşma metinleridir. Metin yazarlığını firmalarda bulunan metin yazarları yapmaktadır. Hazırlanan metinlerin akabinde senaristler, metni senaryo haline getirmekte ve film çekimi için prodüksiyon işlemini gerçekleştirecek firma ile irtibata geçmektedir.


Reklam film çekimi, film yapım ajansları tarafından gerekliliklerin tamamlanmasının akabinde başlatılır.

36 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

FABRİKA TANITIM FİLMİ ÇEKİMİ NEDİR? NEREDE YAPTIRILMALIDIR?

Tanıtım Filmi reklamın başlangıç aşamasıdır. Bir fabrika kurulduğunda pazarlamada kullanmak üzere ilk iş tanıtım filmini çektirmek olmalıdır. Sizlerin uzun uzun cümleerle anlatacağınızı tanıtım filmi

Tutundurma faaliyetlerinde hangi araçlardan yararlanılır?

5 farklı araçtan yararlanılır. Bunlar: -reklam -satış geliştirme -halkla ilişkiler -kişisel satış ve -doğrudan pazarlamadır. Reklam: Mal, hizmet veya fikirlerin belirli bir kişi veya kuruluş tarafında

bottom of page