top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıCut Medya

Reklamın İşlevleri Nelerdir?

Reklamın temelde beş adet işlevinin bulunduğunu söyleyebiliriz;


1. Bilgilendirme İşlevi: Hedeflenen pazarda henüz giriş aşamasında bulunan işletmelerce tercih edilen işlevlerden biridir. Pazara girecek yeni ürün hakkında bilgi vermek ve birincil talebi oluşturmak amacıyla kullanılır. Ayrıca ürünün kullanım alanlarını, ödeme koşullarını ve satın alındığı taktirde edinilecek faydaları tüketiciye aktarma amacı da bu işlevle güdülür.


2. İkna Etme İşlevi: Bilgilendirmenin ardından kullanılacak ikna işlevi, birincil talebin ürünü deneme amaçlı satın almasına katkıda bulunacaktır. Diğer markalar arasından sıyrılmayı ve olumlu tutum geliştirmeyi hedefler. Eğer tüketicilerin ilgili marka hakkında yanlış veya olumsuz tutumları varsa, ikna etme işleviyle bu yanlış tutumların önüne geçilir.


3. Hatırlatma İşlevi: Kurumun, markanın, ürünün, hizmetin tüketici aklında canlı kalmasını hedefler. Unutulmuş özellikleri, bu özelliklerin sağladığı faydaları hatırlatır.


4. Destekleme İşlevi: Tüketicilerin kafasındaki şüpheyi silmeye yarar. Yapacakları alışverişin en mantıklı, en yararlı alışveriş olacağını destekler. Buna yönelik reklamlar çekilir.


5. Değer Katma İşlevi: Çekilen reklamlar ilgili kuruma, ürüne, hizmete değer katar, imaj oluşturur, prestij kazandırır. Reklam ile bir işletme, ürün, hizmeti tüketicilere ulaştırır, tüketicileri ilgili marka hakkında bilgilendirir, böyle bir markanın/ürünün de olduğunu ve onun tercih edilmesini gerektiğini öğretir. Öğrenilen her şey akılda kalır, reklamlar da dahil.

2.150 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

FABRİKA TANITIM FİLMİ ÇEKİMİ NEDİR? NEREDE YAPTIRILMALIDIR?

Tanıtım Filmi reklamın başlangıç aşamasıdır. Bir fabrika kurulduğunda pazarlamada kullanmak üzere ilk iş tanıtım filmini çektirmek olmalıdır. Sizlerin uzun uzun cümleerle anlatacağınızı tanıtım filmi

Tutundurma faaliyetlerinde hangi araçlardan yararlanılır?

5 farklı araçtan yararlanılır. Bunlar: -reklam -satış geliştirme -halkla ilişkiler -kişisel satış ve -doğrudan pazarlamadır. Reklam: Mal, hizmet veya fikirlerin belirli bir kişi veya kuruluş tarafında

bottom of page