top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıCut Medya

“reklam”

Günümüz dünyasında birçok mal, ürün, fikir ve hizmet -kısaca aklımıza gelebilecek pek çok şey- pazarlanmak üzere üretiliyor. Tüketim ihtiyacının yegâne sonucu olan üretimin gerçekleşmesinin ardından üretici tarafında açığa çıkan pazarlama, öne çıkma ve hedef pazara ulaşma isteği ve hakkı “reklam” adı verilen yeni bir sektörün yolunu açıyor.

Tüketicilere mal, ürün, fikir ve hizmetlerin kullanımı hakkında nereden, nasıl, hangi fiyatlara alınabileceği gibi bilgileri kısaca veren; doğru hizmeti almaları için yol gösteren aynı zamanda üreticinin ise rakiplerinden sıyrılarak öne çıkma ve ürettiği ürünü hedef kitleye pazarlama isteği sonucunda başvurduğu reklam, çoğu zaman beklentileri karşılamakta yeterli oluyor. Daha çok bir mal, ürün yahut hizmete ilişkin bir bilgiyi/mesajı medyaya başvurmak gibi çeşitli yöntemler kullanarak hedef pazara tanıtmak için yapılan planlama ve eylemler olarak açıklanabilen reklam, üretici ve tüketiciye aynı anda kolaylık sağlamakta. Tüketiciler aradıkları ürünler hakkında reklamlar yoluyla bilgi sahibi olabiliyor ve gerekli açıklamaya çaba sarf etmeden ulaşabiliyorken, üretici de bu sayede ürününün hitap ettiği kitleyi anket gibi yöntemlere oranla daha zahmetsiz ve daha hızlı keşfedebiliyor.


Özetle, doğru teknikler kullanılarak ve kalite gözetilerek yapıldığı takdirde reklamlar, insanların tüketim ihtiyacı bağlamında hayat kolaylaştıran ve işletmeler açısından bakıldığında pazar payını arttırılmasında, marka değerlerinin yükseltilmesinde, yeni üretim politikalarının tespitinde ve yatırımlarının yönlendirilmesinde önemli bir yardımcı unsur olarak üretim ve tüketim sektörlerinde sarsılmaz bir yer edinmiş durumda.


14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

FABRİKA TANITIM FİLMİ ÇEKİMİ NEDİR? NEREDE YAPTIRILMALIDIR?

Tanıtım Filmi reklamın başlangıç aşamasıdır. Bir fabrika kurulduğunda pazarlamada kullanmak üzere ilk iş tanıtım filmini çektirmek olmalıdır. Sizlerin uzun uzun cümleerle anlatacağınızı tanıtım filmi

Tutundurma faaliyetlerinde hangi araçlardan yararlanılır?

5 farklı araçtan yararlanılır. Bunlar: -reklam -satış geliştirme -halkla ilişkiler -kişisel satış ve -doğrudan pazarlamadır. Reklam: Mal, hizmet veya fikirlerin belirli bir kişi veya kuruluş tarafında

bottom of page